nedeľa 10. decembra 2017

ADVENT V NAŠEJ KUCHYNI- LINECKÉ SRDIEČKA


Advent. Advent je čakanie. Jediné čakanie, ktoré máme rady, pretože je to výnimočné čakanie na príchod pravého Svetla, ktoré osvecuje život každého človeka. Advent nám dáva možnosť začať svoj život nanovo. Nanovo s Bohom. Netreba premeškať túto možnosť a dobre sa pripraviť na príchod tohto Svetla. Najskôr treba rozjasniť svoje srdce a potom všetko navôkol. Aby každý cítil, že prišlo Svetlo. Svetlo, ktoré tento svet tak potrebuje.

Pri srdiečkach ešte chvíľku pobudneme. V dnešnom dieli ADVENT V NAŠEJ KUCHYNI si vykrojíme z lineckého cesta zopár srdiečok. Sladkých srdiečok, ktoré môžu slúžiť aj ako rozveselenie nejakého nášho blízkeho alebo spolužiaka, či kolegu v práci.

Prajeme sladký adventný týždeň!



Toto si musíme zaobstarať na linecké srdiečka:
  • 250 g hladkej múky
  • 100 g práškového cukru
  • 200 g masla
  • 2 žĺtky
  • 1 vanilkový cukor
  • 1 prášok do pečiva
  • štipka soli
  • ošetrenú citrónovú kôru z jedného citróna
  • taký fajne kyslý lekvár alebo taký fajne sladký, výber je na nás


  1. Zo všetkých ingrediencii si vymiesime pevné cesto. 
  2. Na cca dve hodinky necháme ležať cesto zabalené do fólie v chladničke.
  3. Po 2 hodinkách, nejdeme sa zbytočne pýtať, čo sme počas nich robili, si cesto rozdelíme na cca dve časti, aby sa nám s ním lepšie pracovalo. Pomúčime si dosku a následne si jednotlivé časti cesta vyvaľkáme. Cesto zvykne byť krehkejšie, tak vaľkáme opatrne, samozrejme.
  4. My sme si zvolili vykrajovať srdiečka, pretože ich kúpila Kejty. Keby ich nekúpila, vykrajovali by sme asi kolieska. To znie ako logické opodstatnenie.
  5. Do predhriatej rúry na 180 stupňov vkladáme srdiečka na plechoch vystlaných papierom na pečenie na max. 10 minút. 
  6. Srdiečka po vychladnutí lepíme lekvárom. Jedna časť Kľúčikovcov ich obľubeje so sladkým jahodovým lekvárom, naopak druhá polovica si na nich nedá dopustiť s kyslým ríbezľovým.
  7. Povesti hovoria, že linecké koláčiky sú lepšie, keď si chvíľku niečo odstoja. U nás taký pocit nezažijú, pretože ich ihneď dáme posedieť do úst. Hovoríme si, načo budú stáť, keď si môžu u nás sadnúť, či nie?




DOZJEDENIA, PRIATELIA!

nedeľa 3. decembra 2017

ADVENT V NAŠEJ KUCHYNI- MEDOVNÍČKY

Dnes si v našom adventnom špeciáli ukážeme, ako upiecť medovníčky. Mäkké medovníčky. Celé tajomstvo ich mäkkosti spočíva na množstve masla, ktoré použijeme. Čiže už žiadne pridávanie krajcov chleba alebo jabĺk do nádoby, v ktorej sme uskladnili medovníčky. Len maslo alebo margarín. My preferujeme maslo, pretože jeho chuť sa v medovníčkoch, ale aj iných kejkoch, výrazne líši konzistenciou, ale hlavne chuťou a nižším obsahom nezdravých transmastných kyselín od tých margarínov. Je už len na nás, ktorú alternatívu v takýchto ťažkých časoch použijeme. Ale treba dobre pouvažovať, či je nám prednejšie ušetriť 1,5 € alebo naše zdravie.



Máme toto všetko na ich prípravu?
  • 250 g masla/margarínu
  • 150 g medu (2 kopcovité lyžice)
  • 250 g práškového cukru
  • 600 g hladkej múky (používame zelenú 650 z Coop Jednoty)
  • 2 malé lyžičky sódy bikarbóny
  • štipka soli
  • 1 malá lyžička perníkového korenia
  • 2 celé vajcia


Maslo, med a cukor si dáme na pár sekúnd roztopiť do mikrovlnky. K nim potom pridáme zvyšné ingrediencie. Pre jedincov ako sme my, pripomíname, ktoré sú to. 600 g hladkej múky, 2 malé lyžice sódy bikarbóny, 1 malá lyžička perníkového korenia a 2 celé vajcia. Taktiež netreba zabudnúť na štipku soli na zvýraznenie chuti. Všetko to spolu zmiešame, premiešame a vymiešame a preložíme do mikroténového sáčku. Cesto v sáčku necháme dve hodinky chillovať v mrazničke. Po vybratí necháme chvíľku cesto zaklimatizovať a keď už sa bude cítiť ready, vyvaľkáme ho na cca 0,5 cm a môžeme vykrajovať. My zvykneme medovníčky pred pečením potierať žĺtkom, potom sa pekne lesknú. Ale treba si dávať pozor, vajíčko zvykne rýchlo priznávať farbu. Avšak ak chceme medovníčky zdobiť, nepotierajme ich ničím, pretože cukrová poleva zvykne v takých prípadoch protestovať.  Medovníčky pečieme cca 7 minút v predhriatej rúre na 180 stupňov. Veľmi dôležité je  sledovať ich stav. Či sa im dobre dýcha, či majú dostatočný intímny priestor, či nechytajú farbu a tak. Po upečení ich necháme ochladnúť a môžeme sa do nich rýchlo pustiť.



DOZJEDENIA, PRIATELIA!